Вікові зміни структурної організації шкіри та загальної резистентності організму у великої рогатої худоби різних порід
А. В. Венгрин, С. М. Кириловський
У статті наведено дані гематологічних і морфометричних досліджень шкіри ремонтних телиць основних молочних порід Західного регіону України у віковому аспекті, з урахуванням становлення механізмів природної резистентності організму.
У всіх досліджуваних порід із віком спостерігається збільшення загальної товщини шкірного покриву за рахунок шарів дерми. Ступінь розвитку папілярного шару шкіри корелює з інтенсивністю перетворень клітинного шару, що проявляється в зміні внутріструктурної організації, а її характер у тварин дослідних груп наближається до базового типу.
Достовірні породні відмінності будови шкіри періодично спостерігаються в показниках товщини епідермісу, які найбільш вираженні у телиць чорно-рябої породи.
Відмічено зростання з віком показників гуморального специфічного і неспецифічного імунітету. Зокрема, телиці української чорно- та червоно-рябої порід переважали своїх ровесниць чорно-рябої та симентальської у ранньому віці за всіма показниками природної резистентності.
Помічено негативний зворотній зв'язок між товщиною епідермального шару шкіри та напруженням факторів специфічного гуморального імунітету і позитивний зв'язок з показниками неспецифічного імунітету (лізоцимною активністю).
скачати повний текст статті в форматі PDF
|