Мембранотропний вплив наночастинок ауруму та аргентуму на інтенсивність окиснювальних процесів у клітинах escherichia за умов їх ліофілізації/регідратації
М. Є. Романько
Встановлено, що процеси ліофілізації/регідратації впливають гальмуючим чином на інтенсивність процесів перекисного окиснювання ліпідів (№ 25, 20) та посилюючим - на окиснювання білків (№ 25, 24, 20) у мембранах регідратованих клітин E. coli у порівнянні зі станом цих процесів у нативних клітин (р ? 0,05). При цьому у мембранах клітин досліджених штамів реєстрували виражену інгібіцію активності каталази, зниження значень активності якої складало у середньому від 32,2 % до 77,9 %, та зростанням рівня показника загальної АОА у середньому на 91,9 % (р ? 0,05).
За умов контактної взаємодії з наночастинками ауруму (Au) розміром ~30 нм і ~45 нм та аргентуму (Ag) розміром ~30 нм регуляторні механізми окиснювальних процесів у мембранах клітин E. coli у цілому характеризуються втручанням реакцій загальної АОА, змінами активності каталази та гальмуванням утворення похідних окиснювання білків, що може обумовлювати потенціал клітин досліджених штамів щодо їх резистентності при дії стресорних чинників. Доведено, що потенціалу власної антиокиснювальної системи мембран ліофілізованих клітин E. coli штамів № 20 і 24 виявилось недостатнім для зберігання нативної структури ліпідів мембрани та запобігання впливу АМК навіть після інкубації з наночастинками Au розміром ~30 нм.
скачати повний текст статті в форматі PDF
|