ЕФЕКТИВНІСТЬ ЛАПАРОСКОПІЧНОГО ВНУТРІШНЬОМАТКОВОГО ЗАПЛІДНЕННЯ ЗАЛЕЖНО ВІД ЧАСУ РОЗМІЩЕННЯ СПЕРМИ У ЛЮМЕНІ МАТКИ ПІСЛЯ СИНХРОНІЗАЦІЇ
М. Моравскі, A. Косєк
Штучне запліднення не є поширеним методом репродукції овець через низьку запліднюваність замороженої в азоті сперми баранів. Проте внутрішньоматкове лапароскопічне запліднення робить можливим запліднення аналогічне природному.
Метою дослідження було визначити оптимальний час для внутрішньоматкового запліднення замороженою спермою, щоб отримати найвищий рівень заплідненості овець після їх синхронізації.
Для досліджень використали 150 овець змішаної породи (Валаська x Лакон x Олкуська), поділених на дві групи, по 75 тварин у кожній. Синхронізація з тічкою овець була виконана в квітні методом Chrono-gest®. Запліднення в першій групі було виконане між 54 56 годинами і між 56 і 58 годинами в другій групі після видалення губок. Ультразвуковий огляд здійснено на 35 день після внутрішньоматкового запліднення і показав, що 80 % овець із першої групи і 93 % з другої групи були кітні. Під час окоту овець першої та другої групи відповідно 77 і 92 % овець окотилися. Плодючість першої і другої групи склала 156 і 160 % відповідно і була істотно вищою (p ? 0.05) від середньої природної плодючості (134 %) для цього стада. В цьому дослідженні показано, що найвідповідніший час для внутрішньоматкового запліднення овець змішаних порід є між 56 і 58 годиною після видалення губок, що призвело до окоту 92 % синхронізованих овець у другій групі.
скачати повний текст статті в форматі PDF
|